Руският лидер Владимир Путин отказа да определи ситуацията в Сирия като загуба за Русия. Напомняме, че този месец режимът на Башар Асад, подкрепян от Русия и Иран, беше свален след бърза офанзива на бунтовниците, а самият Асад избяга в Русия и получи убежище. Опозиционните сили, водени основно от „Хаят Тахрир аш-Шам“, създадоха преходно правителство, като основният въпрос за Русия е какво ще се случи с нейните военни бази в Сирия.
Съдбата на руските бази в Сирия
Русия има шест бази в Сирия, като две от тях са ключови – военновъздушната база в Хмеймим (провинция Латакия) и военноморската в Тартус, които се намират на Средиземно море. В последно време там се наблюдава засилена активност и натрупване на сили и техника за евакуация. Според Института за изучаване на войната (ISW), пълно изтегляне на руснаците може да се осъществи в рамките на месец. В момента руските власти водят преговори с преходното сирийско правителство за бъдещето на базите, като ситуацията не изглежда благоприятна за Москва: Путин използва Кадиров за преговори с сирийските бунтовници относно базите. Междувременно Европейският съюз настоява за пълно изтегляне на руските сили от Сирия, като планира да води преговори с новото сирийско правителство за затваряне на руските бази.
Защо Русия е в Сирия? Отговор от Путин
„Дойдохме в Сирия преди 10 години, за да предотвратим създаването на терористичен анклав, както в Афганистан. Постигнахме целта си. Дори групите, които се бяха сражавали срещу Асад, сега САЩ и други държави искат да установят отношения с тях. Това означава, че не са терористи, те са се променили. Нашите цели са постигнати,“ заяви Путин по отношение на „Хаят Тахрир аш-Шам“, които в миналото бяха свързани с „Ал Кайда“, но сега според анализаторите тези връзки са прекъснати. „Не сме се сражавали в Сирия,“ добави руският лидер, който използва страната за „изпитателен полигон“ преди инвазията в Украйна. Путин сподели още, че 4000 ирански бойци били прехвърлени в Хмеймим и по-късно в Техеран. „Имахме контакти с всички групи, които контролират ситуацията на място, както и с регионалните държави. Всички те имат интерес нашите военни бази да останат в Сирия. Ще обмислим това,“ добави Путин. „Предложихме да използваме авиобазата в Хмеймим за хуманитарна помощ за Сирия, също така и военноморската база в Тартус.“